Річний звіт про діяльність комісії з канонізації святих при Священному Синоді УПЦ

Річний звіт про діяльність комісії з канонізації святих при Священному Синоді УПЦ
Прославлення святих є невід’ємною, необхідною складовою духовного життя Церкви і її апостольської діяльності у цьому мінливому і тривожному світі. Досвід святості минулих часів слугує міцним підґрунтям для сучасного церковного життя.

Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 22 листопада 2006 р. було затверджено нинішню структуру Синодальної комісії з канонізації святих, що налічує 16 членів.

Цього року Синодальною комісією було розглянуто й вивчено п’ять поданих правлячими архієреями УПЦ житій з матеріалами і життєписами подвижників віри і благочестя нашої Святої Церкви. Ретельно вивчивши їх, Комісія визнала можливим представити Священному Синоду УПЦ на розгляд їхні імена для прославлення їх у лику святих угодників Божих, а саме:

• архієпископа Афанасія (Вольховського);
• ігумена Воніфатія (Виноградського);
• монахині Євтропії (Ісаєнкової);
• інокині Анастасії (Романової).

На сьогодні Комісія продовжує вивчати матеріали, пов’язані з життям монахині Аліпії (Авдєєвої).
За рішенням Священного Синоду УПЦ, у результаті роботи Синодальної комісії з канонізації святих, цього року прославлено шість угодників Божих:

• святитель Афанасій (Вольховський), Полтавський;
• преподобна Параскева (Родимцева), Топловська;
• преподобна Анастасія (Романова), Київська.

У соборі Глинських старців:

• святитель Серафим (Мажуга);
• преподобний Серафим (Романцов);
• преподобний Андроник (Лукаш).

Цього року Комісія ухвалила Положення про канонізацію святих Української Православної Цер-кви, затверджене Священним Синодом Української Православної Церкви на своєму засіданні 28 тра-вня 2010 р. (журнал № 24).

Положення чітко окреслює вимоги, що висуваються при поданні Правлячими архієреями матеріалів до Комісії для вивчення питання про можливість канонізації подвижників віри:

1. Матеріали до канонізації подвижника мають бути ретельно підготовлені й розглянуті Єпархіальною комісією з канонізації святих.

2. Неприпустимою є публікація неперевірених матеріалів, пов’язаних з життям, подвигами та стражданнями кліриків і мирян Української Православної Церкви. Подібні свідчення з благословення правлячого архієрея мають бути перевірені на місцях. Давати благословення на пуб-лікацію подібних матеріалів правлячий архієрей може тільки після особистого ознайомлення з їхнім змістом.

3. Неприпустима практика збору підписів у єпархіях за канонізацію тих чи інших осіб, що іноді використовується різними силами в нецерковних цілях.

4. Не слід виявляти поспішності щодо канонізації нещодавно померлих шанованих кліриків і мирян. Питання про канонізацію можуть розглядатися Синодальною комісією не раніше, ніж через 30 років після кончини подвижника благочестя, навіть за умови його особливого шанування народом та наявності чудес. Необхідним є попереднє, ретельне та всебічне документальне вивчення їхнього життя і служіння.

5. Знайдення мощей канонізованих подвижників здійснюється тільки з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви спеціально створеною для цього групою при Синодальній комісії.

Про результати знайдення святих мощей правлячий архієрей повинен доповісти Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України.

Ми підносимо хвалу Милосердному Богу за те, що Він і в наш складний час являє нам нових Своїх угодників. У їхньому життєвому шляху, сповненому молитовного подвигу, страждань і скорбот, право-славні християни знаходять образ віри, приклад жертовної любові до Бога та ближніх, опору в життєвих випробуваннях.