Річний звіт про роботу Синодального Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ

Річний звіт про роботу Синодального Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ

Синодальний інформаційнопросвітницький відділ координує інформаційнопросвітницьку діяльність Української Православної Церкви, реалізує загальноцерковні та загальноукраїнські інформаційні та просвітницькі проекти, інформує суспільство про життя УПЦ, служіння Предстоятеля та точку зору Священноначалія з важливих та суспільно значущих питань.

Координація інформаційнопросвітницької діяльності УПЦ здійснюється за такими напрямками:
періодичні видання УПЦ — відповідальний — ігумен Лонгин (Чернуха);

телевізійні проекти УПЦ — відповідальний — священик Сергій Баршай;
радіопроекти УПЦ — відповідальний — диякон Миколай Лисенко;
інтернетпроекти УПЦ — відповідальна — Юлія Комінко;
робота зі світськими ЗМІ — відповідальна — Жанна Шевченко;
співробітництво з духовнопросвітницьким світським телеканалом “Глас” — відповідальний — протоієрей Михаїл Ганічев;
просвітницькі проекти та масові заходи — відповідальна — Олена Резнікова.

Синодальний інформаційнопросвітницький відділ реалізує загальноцерковні та загальноукраїнські інформаційні проекти, серед яких:

офіційна телепрограма УПЦ “Світ Православія” — головний редактор — священик Сергій Баршай;
офіційна газета УПЦ “Церковна православна газета” — головний редактор — ігумен Лонгин (Чернуха);
офіційний сайт УПЦ (orthodox.org.ua) — відповідальний редактор — Олександр Андрущенко;
щорічні “Православний календар” та “Богослужбові вказівки” — відповідальний редактор — ігумен Лонгин (Чернуха);
щорічне видання “Літопис. Рік із життя УПЦ” відповідальний — ігумен Лонгин (Чернуха);
інтернетсайт кафедрального собору на честь Воскресіння Христового   (sobor.in.ua) — відповідальний редактор — Тамара Рябкова;
інтернетсайт “Патріарх в Україні” (patriarh.in.ua) — відповідальний — Олександр Андрущенко;
інтернетсайт Фестивалю ЗМІ православних
(festZMI.org) — відповідальна — Юлія Комінко;
інтернетсайт “Фотолітопис” (fotolitopys.in.ua) — відповідальний — диякон Максим Брусника;
інтернетсайт “ТелеСвіт Православія”
(tv.orthodoxy.org.ua) та канал на YouTube
(youtube.com/tvorthodoxy) — відповідальний — диякон Володимир Давидов;
інтернетпортал “Православіє в Україні” (orthodoxy.org.ua) — відповідальний редактор — Юлія Комінко;
інтернетрадіо “Українське православне радіо” (radiopokrov.org) (у співпраці зі СвятоТроїцьким Іонинським монастирем та “РадіоЕра FM”) — керівник — диякон Миколай Лисенко;
проведення пресконференцій з нагальних питань церковного та громадського життя, а також престурів для світських ЗМІ — відповідальна — Жанна Шевченко;
щорічні різдвяні та пасхальні теле та радіотрансляції — спільно з Першим національним телеканалом, телеканалами “Інтер” та “Глас”, Першим каналом українського радіо та “РадіоЕра FM”, відповідальний — протоієрей Михаїл Ганічев (телебачення) та диякон Миколай Лисенко (радіо).

У 2010 році Синодальним відділом відроджено видання офіційного журналу УПЦ “Православний вісник”, який ми презентуємо разом з річним звітом. Оновлене видання буде виходити щоквартально (4 рази на рік), має за мету стати джерелом корисної і цікавої інформації для церковно і священнослужителів нашої Церкви, місцем публікації нових богослужбових текстів та обговорення сучасної практики звершення таїнств, обрядів і треб, а також надасть можливість Синодальним відділам публікувати методологічні матеріали та виносити на обговорення кліру проблеми і запитання, що постають перед Церквою в сучасному світі.

ВІЗИТИ В УКРАЇНУ СВЯТІШОГО ПАТРІАРХА КИРИЛА

Вже традиційно Синодальний інформаційнопросвітницький відділ УПЦ у співпраці з інформаційними службами Московської Патріархії, а також світськими ЗМІ України та Росії займався висвітленням візитів в Україну Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила.

Під час візитів при Відділі працював пресцентр візиту, регулярно оновлювався сайт “Патріарх в Україні” (patriarh.in.ua), на якому і сьогодні можна почути, побачити і прочитати виступи і проповіді Святішого Патріарха в Україні, переглянути хроніку подій, фотолітопис візиту й ознайомитися з публікаціями про візит у світських ЗМІ.

Зусиллями Відділу у співпраці з Першим національним телеканалом, телеканалами “Інтер” і “Глас”, Першим каналом українського радіо і “РадіоЕра FM” було проведено прямі трансляції богослужінь з Одеси, Дніпропетровська і Києва, а також зустрічі Патріарха з представниками інтелігенції в Одеській опері та з молоддю у СвятоТроїцькому Іонинському монастирі.

ПЕРЕЛІК ЗАГАЛЬНОЦЕРКОВНИХ ЗМІ,
рекомендованих Синодальним інформаційнопросвітницьким відділом УПЦ

На виконання рішення Священного Синоду УПЦ (журнал № 13 від 26 лютого 2010 року), з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, у рамках Синодального інформаційнопросвітницького відділу (СІПВ) УПЦ було створено Координаційну раду СІПВ УПЦ. На своєму першому засіданні Координаційна рада СІПВ УПЦ розглянула та затвердила перелік ЗМІ, рекомендованих для загальноцерковного поширення.

Станом на 20 грудня 2010 року до переліку ЗМІ, рекомендованих СІПВ УПЦ, входять:

Друковані ЗМІ

1.“Церковна Православна газета”, Київ
2.“Отрок UA”, журнал, Київ
3.“Труды КДА”, журнал, Київ
4.“Академический летописец”, журнал, Київ
5.“Живой родник”, журнал, Донецьк
6.“Шишкин лес”, журнал, Донецьк
7.“Капельки”, журнал, Харків
8.“Богдан”, журнал, Дніпропетровськ
9.“Самарянка”, журнал, Дніпропетровськ
10.“Православие и медицина”, журнал, Сімферополь
11.“Церква і молодь”, газета, Львів
12.“Начало”, газета, Дніпропетровськ
13.“Одигітрія”, газета, Вінниця

Кандидати до рекомендації

1.“Православный взгляд”, журнал, Кам’янецьПодільський
2.“Остров надежды”, журнал, Дніпропетровськ
3.“Седмица”, газета, Вінниця
4.“Мгарский колокол”, журнал, Полтава
5.“Віра і честь”, журнал, Київ
6.“Радость моя”, журнал, Донецьк
7.“Фамилия”, журнал, Київ

Телебачення

1.Телеканал “Глас”
2.Телепрограма “Світ Православія” (ТРК “Глас”, КРТ, ТРК “ЕРА”, “Союз” (Россия))
3.Телепрограма “Православний календар” (ТРК “ЕРА”)
4.Телепрограма “На сон грядущим” (КРТ)
5.Телепрограма “Сад Божественних пісень” (КРТ)
6.Телепрограма “Софія” (ТРК “Київ”)
7.Телепрограма “Седмица”, Дніпропетровськ (супутникові канали “Спас” РФ, “Союз” РФ)
8.Телепрограма “В гостях у Дуняши”, Дніпропетровськ (супутникові канали “Спас” РФ, “Союз” РФ)
Радіо
1.Радіопрограма “Православний світ” (УР1, “ЕРА FM”)
2.Радіопрограма “Православний календар” (УР1, “ЕРА FM”)
3.Радіопрограма “Путівник з отцем Андрієм” (“ЕРА FM”)
4.Радіопрограма “У духовному вимірі” (“ЕРА FM”)
5.Українське православне інтернетрадіо (radiopokrov.org)

У ході роботи з виконання рішення Священного Синоду УПЦ Синодальним інформаційнопросвітницьким відділом усім керуючим єпархіями УПЦ архієреям було направлено листи з пропозицією визначитися з переліком ЗМІ, рекомендованих для розповсюдження на території єпархій. Після надання інформації, ці списки увійдуть як складова частина загальноцерковного переліку ЗМІ, рекомендованих до розповсюдження.

ІІ та ІІІ ФЕСТИВАЛІ ЗМІ ПРАВОСЛАВНИХ — 2010

Перший Фестиваль ЗМІ православних, що відбувся у жовтні 2009 року, засвідчив значну потребу у спілкуванні, обміні досвідом та координації дій православних ЗМІ України. У 2010 році форум православної медіаспільноти було проведено двічі — навесні у Криму та восени в Києві.

ІІ Фестиваль ЗМІ православних було проведено Синодальним інформаційнопросвітницьким відділом УПЦ за сприяння Сімферопольської єпархії. Захід проходив з 17 до 21 травня 2010 року на базі санаторію “Лівадія” та Лівадійського палацу в Ялті й зібрав понад 70 учасників з усіх регіонів України.
Урочисте засідання з нагоди відкриття Фестивалю відбулося за участі митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря, представників влади Автономної Республіки Крим та міста Ялти в історичному Білому залі Лівадійського палацу.

У рамках провідної теми форуму: “Церква і сучасне інформаційне суспільство” порушувалися питання, затверджені для розгляду в комісії Міжсоборного присутствія Руської Православної Церкви з питань інформаційної діяльності Церкви та відносин зі ЗМІ. Учасники фестивалю заслухали та обговорили доповіді, присвячені проблемам інформаційної політики Церкви; церковних ЗМІ як суспільно значущих інструментів; ролі ЗМІ в урегулюванні конфліктних ситуацій; ставлення Церкви до богохульства у ЗМІ та наклепницьких публікацій; відповідальності журналістів тощо.

Окрім цього, відбулися секційні засідання Клубу головних редакторів: “Проблеми функціонування православних ЗМІ на сучасному етапі та шляхи їхнього подолання”; майстеркласи професіоналів за напрямками — телебачення, інтернет, підвищення професійного рівня журналістів.

У виставковій залі Лівадійського палацу впродовж фестивалю діяла фотовиставка до 75річчя Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.

Уже традиційно роботу фестивалю висвітлював інтерактивний сайт festZMI.org, працювала виставкаярмарок регіональних друкованих ЗМІ. Для учасників було проведено екскурсії Лівадійським палацом, а робота форуму завершилася паломництвом святинями Кримського півострова.

ІІІ Фестиваль ЗМІ православних відбувся з 7 до 9 жовтня 2010 року в Києві у рамках Міжнародного фестивалю православного кіно “Покров”. На форум зібралося близько 80 учасників з усіх регіонів України, а також були запрошені світські журналісти, небайдужі до релігійної тематики.

Провідною темою осіннього фестивалю було обрано співпрацю Церкви та світських засобів масової інформації. У рамках цієї теми відбувся дводенний круглий стіл “Чого очікують світські ЗМІ від церковних пресслужб” за участю керівників профільних підрозділів загальнонаціональних, місцевих та православних ЗМІ за спеціалізацією (телебачення, радіо, преса, Інтернет). Цій самій тематиці було присвячено засідання Клубу головних редакторів, під час якого керівники єпархіальних ЗМІ мали змогу обговорити стан відносин зі світськими ЗМІ у регіонах.

Окрема увага на фестивалі приділялася підвищенню професійного рівня співробітників православних ЗМІ. Для них було проведено дводенний майстерклас “Нові медіа та інтернетжурналістика”. Присутні на фестивалі православні журналісти забезпечили інформаційне чергування у висвітленні подій ІІІ ФестЗМІ на відкритому інтерактивному сайті фестивалю festZMI.org. За підсумками чергування було відзначено Чернігівську єпархію як найбільш активну.

На форумі відбулося відкриттяпрезентація електронного Каталогу православних ЗМІ, що розміщений на сайті festZMI.org і є сьогодні найбільш повним переліком усіх наявних в Українській Православній Церкві медіапроектів. Станом на початок грудня 2010 року каталог нараховує понад 330 найменувань теле, радіо, друкованих та інтернетпроектів. До заповнення каталогу, уточнення та розширення поданої в ньому інформації залучено представників усіх єпархій УПЦ, які отримали безпосередній доступ до ресурсу і мають змогу власноруч корегувати відомості про власні медіапроекти.

На ІІІ Фестивалі також було проведено презентації: книжки голови пресслужби Дніпропетровської єпархії диякона (нині священика) Георгія Скубака “Кафедральные соборы Днепропетровской епархии: история и современность”; першого в Україні православного інтернетрадіо radiopokrov.org (керівник — диякон Миколай Лисенко, Київ); путівника “Православні монастирі Закарпаття“ (укладачі — ігумен Пимен (Мацола) та Ю.Данилець); фотосервісу УПЦ fotolitopys.blogspot.com (керівник — диякон Максим Брусника).

У рамках фестивалю відкрилися та діяли виставка православних періодичних видань та фотовиставка “«Одигитрия» — год пройденных дорог”, присвячена першій річниці православного турклубу “Одигітрія” м. Вінниця.

Підсумки інформаційної діяльності єпархій УПЦ за 2010 рік

На ІІІ Фестивалі було підбито підсумки інформаційної діяльності єпархій Української Православної Церкви. За результатами надісланих від учасників конкурсних анкет із зазначенням медіапроектів, здійснених чи розпочатих протягом 2010 року, було відзначено 50 лауреатів у 7 номінаціях: “Нові проекти — 2010”, “Відкриття року”, “Подія року”, “Людина року”, “Ініціатива року”, “Позитивний досвід”, “Краща інформаційнопросвітницька структура — 2010”. Синодальний відділ зі своїми проектами та Київська єпархія, як сторона, що приймала гостей, участі в конкурсі не брали.

У номінації “Людина року — 2010” було відзначено Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира.

Дипломами лауреатів відзначено:

Бердянську єпархію — за щотижневу рубрику “Духовність” у газеті й на сайті “Бердянск деловой” (номінація “Нові проекти — 2010”).
ВолодимирВолинську єпархію — за створення єпархіального інформаційновидавничого відділу (номінація “Ініціатива року — 2010”).
Горлівську єпархію — за організацію та проведення фотовиставок краматорських фотографів Ігоря Граченка (присвячена пам’яті Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Олексія II) й Олега Кручиніна “Мир Православия” (номінація “Ініціатива року — 2010”).
Кам’янецьПодільську єпархію — за журнал “Православный собеседник” (номінація “Позитивний досвід”).
Криворізьку єпархію — за молодіжну газету “Открытая дверь” (м. Жовті Води, Дніпропетровська область) (номінація “Відкриття року”).
Миколаївську єпархію — за щоденну сумлінну працю інформаційного відділу єпархії (номінація “Позитивний досвід”).
Сарненську єпархію — за радіопередачу “Православне паломництво” (номінація “Відкриття року”).
Ужгородську українську богословську академію ім. св. Кирила і Мефодія за сайт “Богословська освіта і наука в Україні” (www.bogoslov.org.ua) (номінація “Нові проекти — 2010”).
Харківську єпархію — за ініціативу православного дитячого журналу “Капельки” виступити навчальним посібником з “Основ православної культури” у загальноосвітніх школах Харкова (номінація “Ініціатива року”).

По два дипломи отримали:

Білоцерківська єпархія — за проект “Служба духовної допомоги — православний телефон довіри”, що розпочав свою роботу з ініціативи Білоцерківського православного молодіжного клубу “Воскресіння” (номінація “Нові проекти”); та за оновлення єпархіального сайта та журналу (номінація “Ініціатива року”).
Волинська єпархія — за православне токшоу “Камо грядеши” на місцевому каналі “Аверс” та на Волинському державному телебаченні (І місце в номінації “Нові проекти — 2010”); за Всеукраїнський благодійний фестиваль “Волинський благовіст”, організований і проведений єпархіальним інформаційнопросвітницьким відділом (І місце у номінації “Подія року”).
Джанкойська єпархія — за додаток для дітей “Божия коровка” до єпархіальної газети “Покровский православный вестник” (номінація “Нові проекти — 2010”); за організацію та проведення духовнопросвітницьких акцій: “Воскресная школа Покровского кафедрального собора”, “Второй пасхальный фестиваль”, акції проти абортів у селищі Первомайське (номінація “Позитивний досвід”).
Запорізька єпархія — за початок роботи парафіяльної газети “Грона” СвятоПокровського храму м. Запоріжжя, що постраждав унаслідок вибуху в липні 2010 року (номінація “Відкриття року”); за організацію в Запоріжжі спеціалізованих пунктів з розповсюдження православної періодики України та зарубіжжя (номінація “Позитивний досвід”).
Луганська єпархія — за розпочату серію книжок “Архієреї Луганщини” (номінація “Нові проекти — 2010”); за телевізійну програму “Светилен” (м. Ровеньки) (номінація “Відкриття року”).
Сімферопольська єпархія — за розпочату роботу дитячої православної телепрограми “Островок спасения” (номінація “Відкриття року”); за організацію та проведення ІІІ Міжнародного телевізійного конкурсу “Що? Де? Коли?” серед школярівзнавців православної культури та християнської етики (номінація “Позитивний досвід”).

Трьома дипломами лауреатів нагороджено:

Вінницьку єпархію — за організацію та проведення акцій: “Свято здорової сім’ї”, “Православний ерудит”, “Чемпіонат з рибної ловлі”, “Свято парафій”, “Свято сімейних талантів” (номінація “Нові проекти — 2010”); за проект “Православний клуб міжнародного туризму «Одигітрія»” (І місце у номінації “Відкриття року”); за організацію та проведення Лядівського подільського православного ярмарку (номінація “Подія року”).

Донецьку єпархію — за відкриття інтернетсайта храму в ім’я великомученика і цілителя Пантелеймона м. Донецьк (bogolubec.dn.ua) (номінація “Відкриття року”); за організацію та проведення масштабного свята “День православної книги” (номінація “Ініціатива року”); за творчий пошук і нестандартні рішення — телепрограма новин “Дорога к храму” (номінація “Позитивний досвід”).

Мукачівську єпархію — за новий єпархіальний сайт “Православний літопис” (litopus.orthodox.ru) (номінація “Відкриття року”); за духовнопросвітницьку стрічку “Гора боголюбних Ангелів”, присвячену 650річчю Мукачівського СвятоМиколаївського монастиря (номінація “Ініціатива року”); за організацію та проведення прямих трансляцій богослужінь на місцевому телебаченні (номінація “Позитивний досвід”).

Чотири відзнаки отримали:

Конотопська єпархія — за ранкову радіопередачу “Дорога до храму” (номінація “Нові проекти — 2010”); за творчий конкурс серед світських ЗМІ “Світ Православ’я” (І місце у номінації “Подія року”); з нагоди першої річниці від дня заснування єпархіального сайта (номінація “Ініціатива року”); за створення та наповнення православної сторінки у світській газеті регіонального значення (номінація “Позитивний досвід”).

Чернігівська єпархія — за тижневу загальноміську акцію на захист ненародженого життя “Мама, не вбивай мене!” (І місце у номінації “Подія року”); за організацію та проведення масштабної просвітницької акції “Свято жонмироносиць” (І місце в номінації “Ініціатива року”); за активну просвітницьку діяльність з використанням зовнішньої соціальної реклами та за плідну співпрацю зі світськими ЗМІ (номінація “Позитивний досвід”); за найкращу організацію інформаційних чергувань на сайті festzmi.org під час роботи ІІІ Фестивалю ЗМІ православних.

Найбільшу кількість нагород отримала Дніпропетровська єпархія, яка стала лауреатом у 5 номінаціях: за першу в Україні цілодобову православну інформаційну телефонну лінію (номінація “Відкриття року”); за книжку “Кафедральные соборы Днепропетровской епархии: история и современность”, підготовлену та видану прессекретарем єпархії священиком Георгієм Скубаком (номінація “Подія року”); за акцію “Врятуємо святиню!” — книжка пам’яті Новомосковського СвятоТроїцького кафедрального собору (номінація “Ініціатива року”); за просвітницький журнал “Остров надежды” та за створення навчальнометодичного посібника “Святкові колядки” (номінація “Позитивний досвід”).

Як кращі інформаційнопросвітницькі структури Української Православної Церкви були відзначені чотири єпархіальні пресслужби: пресслужба Дніпропетровської єпархії — за масштабність проектів; відділ інформаційнопросвітницької діяльності Донецької єпархії — за стабільність і професіоналізм; інформаційнопросвітницький відділ та пресслужба Волинської єпархії — за ефективність і професіоналізм та інформаційнопросвітницький відділ Чернігівської єпархії — за активність і творчий підхід у створенні проектів.

Сімферопольська єпархія отримала відзнаку за гостинність під час проведення ІІ Фестивалю ЗМІ православних у Ялті 17—21 травня 2010 р.

За результатами роботи та змістом інтернетсайт Фестивалю ЗМІ православних festZMI.org на сьогодні можна вважати офіційним сайтом Синодального інформаційнопросвітницького відділу УПЦ, а сам Фестиваль постійнодіючим майданчиком для обміну досвідом, підвищення кваліфікації, обговорення завдань та викликів, що постають перед церковними інформаційнопросвітницькими структурами.
У 2011 році вже заплановано проведення двох Фестивалів ЗМІ православних. Своє бажання прийняти медіафорум навесні висловила Чернігівська єпархія. Темою IV Фестивалю ЗМІ православних мають стати медіапроекти рівня єпархій, благочинь, парафій та монастирів, а також юридична підтримка церковних ЗМІ та проблеми авторського права. Восени 2011 року Фестиваль має за традицією відбутися в Києві.

УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА У ТЕЛЕВІЗІЙНОМУ ПРОСТОРІ

Загальноцерковним телевізійним проектом Української Православної Церкви є телевізійна програма “Світ Православія”. Програма виходить щотижня в повному обсязі на телеканалах “Глас” (у суботу о 20.25 й у неділю об 11.05 та 20.25) та КРТ (у неділю о 15.00), а також у скороченому вигляді на телеканалі “ЕРА” по суботах. Програма новин Української Православної Церкви існує в українському телевізійному просторі з лютого 2003 року. За цей час вийшло понад 350 її випусків.

За період, що минув з часу проведення останнього розширеного засідання Священного Синоду УПЦ, станом на початок грудня 2010 року, вийшло 53 періодичні випуски телепрограми “Світ Православія” (в повному обсязі на телеканалах “Глас” та КРТ, а також у скороченій версії на телеканалі ЕРА).
Це 558 сюжетів про життя Української Православної Церкви в Україні. У тому числі:

репортажів загальноцерковного значення — 185;
з життя Київської єпархії — 177;
з життя Донецької єпархії — 27;
з життя Дніпропетровської єпархії — 22;
з життя Бердянської єпархії — 16;
з життя Волинської єпархії — 16;
з життя Горлівської єпархії — 14;
з життя Мукачівської єпархії — 8;
з життя Полтавської єпархії — 8;
з життя Сімферопольської єпархії — 7;
з життя Одеської єпархії — 6;
з життя Білоцерківської єпархії — 5;
з життя Криворізької єпархії — 5;
з життя ВолодимирВолинської єпархії — 4;
з життя Запорізької єпархії — 4;
з життя Конотопської єпархії — 4;
з життя Чернігівської єпархії — 4;
з життя Вінницької єпархії — 3;
з життя Житомирської єпархії — 3;
з життя Овруцької єпархії — 3;
з життя Рівненської єпархії — 3;
з життя Тернопільської єпархії — 3;
з життя Тульчинської єпархії — 3;
з життя Уманської єпархії — 3;
з життя Харківської єпархії — 3;
з життя Хмельницької єпархії — 2;
з життя Кіровоградської єпархії — 1;
з життя Львівської єпархії — 1;
з життя Луганської єпархії — 1;
з життя Ніжинської єпархії — 1;
з життя Сумської єпархії — 1;
з життя Херсонської єпархії — 1;
з життя Черкаської єпархії — 1.

Також протягом року у рамках телетижневика виходили спеціальні репортажі про Архіпастирські подорожі Предстоятеля Української Православної Церкви та про візити українських делегацій до Росії (5), Святої Землі (3), Італії (2), Вірменії (1), Греції (1), Польщі (1) та США (1).

Про релігійне життя за кордоном за вказаний період “Світ Православія” підготував 186 матеріалів, які виходили в рубриці “Православний світ”. Традиційно найбільше уваги було приділено подіям у Російській Федерації (80 повідомлень). За нею йдуть Свята Земля (9), Туреччина (9), Болгарія (7), Сербія (6), Греція (5), Грузія (5), Італія (5), Німеччина (5). Також у поле зору рубрики увійшли: Казахстан (4), Китай (4), США (4), Велика Британія (3), Бельгія (2), Білорусь (2), Бразилія (2), Вірменія (2), Єгипет (2), Румунія (2), Азербайджан (1), Аравійський півострів (1), Ватикан (1), Вогняна Земля (1), Гаїті (1), Естонія (1), Ефіопія (1), Іспанія (1), Каїр (1), Кіпр (1), Куба (1), Латвія (1), Литва (1), Молдова (1), Нігерія (1), Південна Корея (1), Польща (1), Таїланд (1), Туркменістан (1), Узбекистан (1), Фінляндія (1), Чехія (1), Швейцарія (1), Японія (1).

Під час перебування в Україні Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила (24–25 лютого, 20–28 липня та 22–23 листопада) колектив “Світу Православія” підготував 10 спецвипусків програми для телеканалу “Глас”, у яких оперативно (сьогодні на сьогодні) подавалися матеріали про всі події, пов’язані з візитами Патріарха, зокрема, інаугурація Президента України та 75річний ювілей Предстоятеля УПЦ.

В порівнянні з минулим роком, зросла кількість новинних сюжетів у кожному випуску програми з 7–8 до 10–11. Пропорційно зросла і кількість репортажів із регіонів (33 % від загального числа порівняно з 24 % минулого року). Це стало можливим завдяки взаємодії з єпархіальними пресслужбами. Сьогодні з колективом “Світу Православія” найбільш плідно співпрацюють пресслужби Донецької, Дніпропетровської, Бердянської та Волинської єпархій.

2010 року хронометраж програми виріс з 35 до 40 хв.

На жаль, є немало єпархій УПЦ, життя яких протягом кількох років ніяк не висвітлювалося в телепрограмі “Світ Православія”. Так, за 2010 р. жодного репортажу не було із Джанкойської, ІваноФранківської, Кам’янець-Подільської, Кіровоградської, Кременчуцької, Миколаївської, Новокаховської, Олександрійської, Сарненської, Сєверодонецької, Хустської, Чернівецької та Шепетівської єпархій.

Єпархіальні телевізійні проекти

Майже всі єпархії УПЦ співпрацюють з регіональними телеканалами та телестудіями. Традиційно найпотужнішими є телевізійні просвітницькі проекти Волинської та Дніпропетровської єпархій. Але слід відзначити також телевізійні проекти Донецької, Запорізької, Сімферопольської та Чернігівської єпархій. Загалом на сьогодні існує 14 церковних телевізійних проектів.

Телеканал “Глас”

Протягом 2010 року Синодальний інформаційнопросвітницький відділ традиційно співпрацював з духовнопросвітницьким світським телеканалом “Глас” у створенні щотижневої інформаційної програми “Світ Православія”, що висвітлює життя Української Православної Церкви та служіння її Предстоятеля. Як завжди на високому рівні були проведені прямі трансляції різдвяних та пасхальних богослужінь зі СвятоУспенської КиєвоПечерської Лаври та візиту та візиту Святішого Патріарха Кирила до Одеси, Дніпропетровська та Києва.

Випуск DVD

В рамках співпраці продовжився випуск DVD з документальними фільмами телеканалу “Глас”, трансляціями богослужінь та циклами дитячих телепередач. У 2010 році було випущено 37 найменувань DVD (з них 20 нових) та 16 найменувань CD (з них 13 нових). До 75річчя Предстоятеля УПЦ було випущено збірку фільмів про ювіляра. Також було продовжено, розпочату у 2009 році, традицію випускати відеохроніку життя УПЦ “Телелітопис” з найважливішими сюжетами телевізійної програми “Світ Православія” за рік від Дня Хрещення Київської Русі.

Виробництво аудіокниг

У 2010 році продовжено запис і випуск аудіокниг. Було випущено збірку оповідань прот. Олександра Авдюгіна (Луганська єпархія) “Приходские хроники” (2 CD), а також до 75річчя Блаженнішого Митрополита Володимира вийшло зібрання творів Предстоятеля УПЦ на 5 CD.Всі ці аудіокниги було розміщено в Інтернеті для вільного завантаження та прослуховування.

РАДІОПРОЕКТИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

Радіопроекти УПЦ складаються з періодичних програм, що виходять на загальнонаціональних каналах (“Ера FM”, Перший Національний), періодичних регіональних проектів в єпархіях та неперіодичних авторських програм на різноманітних обласних каналах. Найбільш відомі — проекти Київського СвятоТроїцького Іонинського монастиря на “Ера FM”: “Православний календар” (щоденна), “Православний світ” (по суботах і неділях), “Путівник з отцем Андрієм” (ведучий — протоієрей Андрій Ткачов, прямий ефір щоп’ятниці, о 23.20), та “У духовному вимірі” (щотижнева).

У 2010 році було створено перше Українське Православне інтернетрадіо radiopokrov.org — ресурс, що на початковому етапі використовується для накопичення та викладення в мережі Інтернет найкращих програм, інтерв’ю та промов на актуальні теми духовного життя та церковного устрою.

До 75ліття Блаженнішого Митрополита Володимира було створено ювілейну програму “У духовному вимірі” з інтерв’ю близьких до Предстоятеля людей, а також його поезії (програма вийшла у праймтайм у день ювілею Блаженнішого з повторами в інші дні). Також було зроблено цикл щоденних передач, присвячених ювілею, в яких радіослухачі мали змогу почути актуальні духовні поради Предстоятеля (2 тижні).

З моменту створення окремого радіонапрямку роботи Синодального відділу розпочалося налагоджування зв’язків із єпархіальними пресслужбами, добрим прикладом чого стала інформаційна підготовка і висвітлення канонізації Глинських старців у радіоефірі.

Протягом року було підготовлено низку програм до найбільш значущих подій Церковного та громадського календарів: до Різдва, Великого посту, Великодня, Дня Перемоги тощо. На хвилях світських радіостанцій в ці дні православні програми займали від 1 до 5 годин мовлення.

Головними завданнями на 2011 рік є:

Поглиблення координації діяльності та співпраця з єпархіальними радіоресурсами на якісно новому рівні.
Розвиток українського православного інтернетрадіо radiopokrov.org та продовження роботи зі створення власної радіохвилі УПЦ.
Оновлення існуючих радіопрограм та створення нових православних проектів на світських радіостанціях.
Створення аудіодайджестів на основі матеріалів найцікавіших друкованих проектів УПЦ (“Церковна православна газета”, “Отрок.UA” тощо) та аудіоблоги духовенства.

УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В ІНТЕРНЕТПРОСТОРІ

Упродовж останніх років український сегмент православного Інтернету динамічно розвивався і на цей час кількісні зміни поступилися місцем якісному розвитку. Станом на 2008 рік 20 єпархій мали свої інтернетсторінки, 2009 року єпархіальних сайтів стало 32. Упродовж 2010 року ця цифра не змінилася.
За минулий рік оновилися сайти Білоцерківської, Кременчуцької, Луганської, Мукачівської та Полтавської єпархій. Інші продовжували роботу у звичайному режимі.

Збільшилася загальна кількість православних ресурсів: на кінець 2010 року ця цифра становить близько 230 сайтів (2009 р. їх було 170, 2008 р. — 100), серед яких — сайти Синодальних відділів, єпархій, монастирів, парафій, періодичних видань, тематичні сторінки тощо. Перелік існуючих українських православних сайтів можна побачити на сторінці “Ресурси УПЦ” порталу “Православіє в Україні” та у Каталозі православних ЗМІ на сайті festzmi.org.

Серед єпархій, які вже протягом багатьох років не представлені в інтернетмережі, залишаються Горлівська, Житомирська, ІваноФранківська, Кам’янецьПодільська, Кіровоградська, Миколаївська, Овруцька, Рівненська, Сарненська, Тернопільська та Черкаська.

Єпархіальні сайти здебільшого регулярно оновлюються, містять змістовну довідкову інформацію — з історії єпархії, основних її святинь, про наявний адміністративний устрій — правлячого архієрея, єпархіальні відділи та комісії, благочиння, парафії, священнослужителів. Оперативно подаються новини з життя єпархії, можна сказати, що єпархіальні сайти стали першоджерелом інформації для всіх, хто цікавиться життям Церкви в регіонах України.

Найпопулярніші українські православні сайти

Не змінилися порівняно з минулими роками і позиції в рейтингах популярних українських православних сайтів.

Найбільш популярними залишаються офіційний сайт Української Православної Церкви (orthodox.org.ua), портал “Православіє в Україні” (orthodoxy.org.ua) та сайт одеської організації “Единое отечество” (otechestvo.org.ua). Ці три сайти стабільно впродовж останніх трьох років присутні у першій десятці лідерів сегменту “Релігія” рейтингу Bigmir.net. З підключенням 2009 р. до лічильника Bigmir до першої десятки потрапив також ресурс “Україна Православна” (pravoslavye.org.ua).

У двадцятці найпопулярніших українських релігійних сайтів зберігають свої позиції офіційний сайт КиєвоПечерської Лаври (lavra.ua), київський приватний інтернетжурнал “Київська Русь” (kievorthodox.org), сайт журналу “Отрок.UA” (otrokua.ru). Цього року вперше до двадцятки лідерів потрапили сайти “Донбас православний” (ortodox.donbass.com) та храму святителя Феодосія Чернігівського (у Святошинському районі столиці — hramfeodosy.kiev.ua).

До списку топ50 українських релігійних сайтів входять: інтернетсайт Київської Митрополії УПЦ (orthodoxchurch.kiev.ua), сайт кафедрального собору Воскресіння Христового в Києві (sobor.in.ua), сайт СвятоТроїцького Іонинського монастиря в Києві (iona.kiev.ua), Сєверодонецька православна духовна сторінка (duhpage.sed.lg.ua) тощо.

Офіційний сайт Української Православної Церкви у 2010 році

Протягом року офіційний сайт Української Православної Церкви висвітлював події, пов’язані з Архіпастирським служінням Блаженнішого Митрополита Володимира, його офіційними зустрічами, Архіпастирськими та паломницькими візитами, участю у конференціях; друкувалися матеріали про засідання Священного Синоду УПЦ, діяльність Синодальних відділів і вікарних архієреїв; інформація про церковнодержавні відносини тощо. Окремо подавалися офіційні документи, прийняті Священноначалієм протягом року, а також звернення, виступи, проповіді та пастирські послання Предстоятеля Української Православної Церкви. На сайті оперативно та всебічно висвітлювалися урочистості з нагоди 75річчя Блаженнішого Митрополита Володимира.

На офіційному сайті було проведено 18 вебконференцій, завдяки яким користувачі отримували компетентні відповіді на актуальні та хвилюючі запитання від офіційних представників Церкви, таких як:

— Голова ЛітургічноБогослужбової комісії при Священному Синоді УПЦ архімандрит Філарет (Звєрев) (вебконференцію вперше було подано у двох форматах: текстовому та аудіо);
— Голова Синодального Видавничого відділу УПЦ протоієрей Володимир Савельєв;
— Професор Київської духовної академії архімандрит Нестор (Соменок);
— Голова Комісії з канонізації святих при Священному Синоді УПЦ архієпископ Херсонський і Таврійський Іоанн (Сіопко);
— Первоієрарх Руської Православної Церкви Закордоном митрополит СхідноАмериканський і НьюЙоркський Іларіон;
— Благочинний Київської єпархії у справах монастирів архімандрит Феодосій (Снігірьов);
— Заступник голови Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї протоієрей Олег Мельничук;
— Голова Синодального інформаційнопросвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко;
— Директор Паломницького центру при Відділі церковних зв’язків УПЦ Володимир Теліженко;
— Голова Синодального відділу у справах пастирської опіки козацтва України та духовнофізичного виховання молоді єпископ Запорізький і Мелітопольський Іосиф (Масленніков);
— Виконуючий обов’язки голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви єпископ ПереяславХмельницький Олександр;
— Керівник Головної редакції телепрограм УПЦ, головний редактор телепрограми “Світ православія” священик Сергій Баршай;
— Відповідальний редактор Інтернетпорталу «Православіє в Україні», співголова оргкомітету Всеукраїнського фестивалю ЗМІ православних Юлія Комінко;
— Директор Міжнародного фестивалю православного кіно і літератури “Покров” священик Олександр Акулов;
— Головний редактор “Церковної православної газети” ігумен Лонгин (Чернуха);
— Голова Синодального відділу УПЦ “Місія соціальної допомоги дітям” архімандрит Філарет (Кучеров);
— Намісник Київського Різдва Пресвятої Богородиці Десятинного чоловічого монастиря архімандрит Гедеон (Харон);
— Голова Синодального відділу Української Православної Церкви у справах сім’ї єпископ Васильківський Пантелеімон (Поворознюк).

На сьогодні найбільшу кількість переглядів набирають новини про: служіння Блаженнішого Митрополита Володимира, засідання Священного Синоду УПЦ, візити в Україну Святішого Патріарха Кирила. Лідером з кількості переглядів у 2010 році стали новини про ювілейні урочистості з нагоди 75річчя Блаженнішого Митрополита Володимира.

У 2010 році найбільша кількість інформаційних повідомлень про діяльність надійшла від Синодального відділу релігійної освіти та катехізації, Синодального відділу “Церква і медицина”, Синодального відділу благодійності та соціального служіння, Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ, а також Синодального відділу по взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями України. На жаль, деякі Синодальні відділи і комісії не анонсують свої акції та події, або надають інформацію не оперативно.

Серед вікаріїв Київської Митрополії УПЦ найбільша кількість новин присвячена служінню та діяльності архієпископа Вишгородського Павла, архієпископа Бориспільського Антонія, єпископа ПереяславХмельницького Олександра, єпископа Васильківського Пантелеімона, єпископа Макарівського Іларія.

Серед духовних шкіл лідерами з кількості інформації стали Київська духовна академія і семінарія та Ужгородська українська богословська академія імені святих Кирила і Мефодія.

У 2010 році на сайті створено нові рубрики: “Церква і медицина”, “Співпраця з військовослужбовцями”, “Співпраця з правоохоронними органами”, “Співпраця з пенітенціарною системою”, “Вікарії Київської Митрополії”, “Допоможіть знайти”.

Ведеться робота над наповненням розділу “Документи Української Православної Церкви”. Головне завдання — зібрати в одній рубриці всі офіційні документи Української Православної Церкви за період з 1990 року. Більшість з них зберігалася в архівах лише в паперовому форматі. Рубрика наповнюється за сприяння канцелярії Київської Митрополії УПЦ.

У 2010 році співробітники Синодального відділу взяли участь в систематизації архіву Синодальної комісії УПЦ з канонізації святих, за результатами якої у 2011 році має вийти книгадовідник з інформацією про святих, які були канонізовані Священним Синодом УПЦ за період з 1993 до 2010 року.

Триває робота над створенням нової версії офіційного сайта УПЦ, яку буде презентовано у 2011 році.
У 2010 році розпочалася робота над публікацією офіційної інформації Української Православної Церкви (житія святих, біографії архієреїв, відомості про єпархії та монастирі) у найбільшій у світі Відкритій енциклопедії “Вікіпедія” (wikipedia.org).

Інтернетпортал “Православіє в Україні”

11 березня 2010 року виповнилося 12 років від дня заснування інформаційного порталу “Православіє в Україні”. До своєї річниці ресурс вийшов в оновленому дизайні та форматі. Попередня версія сайта діяла впродовж 2006–2010 років і зараз доступна в архіві.

Новий формат орієнтований насамперед на збільшення інтерактивності.

З 19 березня на порталі розпочав роботу автоматичний збирач новин через rssрозсилку. Електронні адреси rss з сайтів єпархій Української Православної Церкви заносяться до відповідної системи збору інформації, а далі розміщені на ресурсах новинні матеріали щопівгодини автоматично потрапляють у блок “Вісті з регіонів” на ”Православії в Україні”. Усі новини є прямими гіперпосиланнями на ресурсджерело, що сприяє залученню нових читачів на єпархіальні сайти. Назви матеріалів публікуються мовою оригіналу зі збереженням орфографії та стилістики.

У червні 2010 року на порталі відкрилася Всеукраїнська мережа анонсів. Про створення такої мережі — єдиного ресурсу, де представники єпархій та православної громадськості отримали можливість анонсувати важливі події та дізнаватися про те, що відбудеться найближчим часом у різних регіонах України.

Редакція порталу зацікавлена у створенні проектів, спрямованих на консолідацію та взаємну підтримку медіапроектів УПЦ.Так, було започатковано проект — “Кращий матеріал номера”. Стаття, яку єпархіальне друковане видання вважає однією з найцікавіших з поміж інших публікацій нового номера, друкується з дозволу редакціїучасника проекту на порталі “Православіє в Україні” з посиланням на першоджерело. Така співпраця несе користь для обох сторін: читачі сайта мають змогу долучитися до найкращих зразків церковної публіцистики, а православні видання отримують ще одну нагоду проанонсувати свою роботу.

Інформаційний ресурс і надалі пріоритетним напрямком своєї діяльності вважає як усебічне інформування громадськості про події в житті Української Православної Церкви, так і налагодження зв’язків та співпраці між суб’єктами інформаційної діяльності українського православного медіапростору.

Робота ведеться активно та динамічно. На новій версії сайта за 9 місяців роботи розміщено понад 14 тисяч інформаційних матеріалів.

ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

У 2010 році Синодальний інформаційнопросвітницький відділ продовжував роботу над виданням “Церковної православної газети”, Православних церковних календарів (настільного, кишенькового та настінного) та “Богослужбових вказівок”.

Було видано вже традиційне видання “Літопис. Рік із життя Церкви 2009” та відновлено видання журналу “Православний вісник”.

В Інтернеті відкрився блог “Церковної православної газети” (cpgazeta.blogspot.com).

Незважаючи на те, що Синодальний відділ неодноразово нагадував про необхідність виконання рішення Архієрейського Собору УПЦ від 31 травня 2007 року про обов’язкову передплату “Церковної православної газети”, стан справ з передплатою протягом року не змінився, як не змінилась і кількість передплатників (14209 на даний період 2009 року порівняно з 14400 (8103 — українською мовою та 6297 — російською) у нинішньому). До останньої цифри слід додати 1900 примірників газети, які редакція розповсюджує у Києві не через церковну мережу.

У зв’язку з таким станом справ щодо передплати газети в єпархії було надіслано листа з проханням визначити відповідальну особу, яка б допомагала архієрею здійснювати контроль за передплатою, та повідомити її контактні дані у редакцію газети до 10 грудня 2010 р. На сьогодні ми отримали відповідь лише з однієї єпархії.

Дані про передплату на “Церковну православну газету” по областях (єпархіях):
м. Київ — 527 (240 укр./287 рус.)
Київська область (Київська та Білоцерківська єпархії) — 2094 (1159/935)
АР Крим (Сімферопольська та Джанкойська єпархії) — 329 (19/310)
м. Севастополь (Сімферопольська єпархія) — 51 (2/49)
Волинська область (Луцька та ВолодимирВолинська єпархії) — 1384 (1305/79)
Луганська область (Луганська та Сєверодонецька єпархії) — 1311 (46/1265)
Сумська область (Сумська та Конотопська єпархії) — 1249 (576/673)
Житомирська область (Житомирська та Овруцька єпархії) — 1239 (762/477)
Хмельницька область (Хмельницька, Кам’янецьПодільська та Шепетівська єпархії) — 922 (824/98)
Вінницька область (Вінницька та Тульчинська єпархії) — 707 (502/205)
Дніпропетровська область (Дніпропетровська та Криворізька єпархії) — 604 (219/385)
Миколаївська область (Миколаївська єпархія) — 574 (339/235)
Херсонська область (Херсонська та Новокаховська єпархії) — 533 (297/236)
Рівненська область (Рівненська та Сарненська єпархії) — 390 (360/30)
Чернігівська область (Чернігівська та Ніжинська єпархії) — 380 (257/123)
Кіровоградська область (Кіровоградська та Олександрійська єпархії) — 376 (202/174)
Запорізька область (Запорізька та Бердянська єпархії) — 322 (97/225)
Чернівецька область (Чернівецька єпархія) — 248 (199/49)
Закарпатська область (Мукачівська та Хустська єпархії) — 240 (202/38)
Одеська область (Одеська єпархія) — 211 (46/165)
Черкаська область (Черкаська та Уманська єпархії) — 145 (96/49)
Полтавська область (Полтавська та Кременчуцька єпархії) — 115 (80/35)
Донецька область (Донецька та Горлівська єпархії) — 108 (10/98)
Тернопільська область (Тернопільська єпархія) — 93 (82/11)
Львівська область (Львівська єпархія) — 90 (78/12)
Харківська область (Харківська єпархія) — 86 (35/51)
ІваноФранківська область (ІваноФранківська єпархія) — 72 (69/3)

Рішення Архієрейського Собору УПЦ від 31 травня 2007 року:

“Ввести обов’язкову передплату на офіційний друкований орган УПЦ — “Церковну православну газету” — всіма парафіями і монастирями Української Православної Церкви, а також єпархіальними управліннями за власний рахунок для органів державної влади, військових частин, виправних установ, навчальних закладів і бібліотек, розташованих на території єпархії. Єпархіальний преосвященний бере оформлення підписки під особистий контроль”.

СПІВПРАЦЯ ЗІ СВІТСЬКИМИ ЗМІ

Протягом звітного періоду Синодальний інформаційнопросвітницький відділ щодо співпраці зі світськими ЗМІ працював за наступними напрямками:

систематичне висвітлення поточних церковних подій на шпальтах загальноукраїнських періодичних видань та в ефірі телеканалів і радіостанцій;
проведення інформаційних кампаній під час найбільш значущих подій в житті Української Православної Церкви;
організація і проведення престурів;
розміщення інформації на білбордах, сітілайтах та метролайтах;
поглиблення конструктивних стосунків зі світськими ЗМІ та вирішення конфліктних ситуацій.
Головними інформаційними кампаніями, проведеними Відділом у 2010 році, стали:
75річчя Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира;
візити до України Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила;
принесення до України Віфлеємської ікони Божої Матері;
принесення до України КурськоїКорінної ікони Божої Матері;
принесення до України ікони Божої Матері “Умиління” (“Розчулення”);
святкування Водохреща на Дніпрі, Масляної та Пасхи на місці будівництва кафедрального собору;
будівництво кафедрального собору на честь Воскресіння Христового та Духовнопросвітницького центру Української Православної Церкви;
благодійний Різдвяний ярмарок “Три мішечки. Від Миколая до Різдва”.

ПРОСВІТНИЦЬКІ ПРОЕКТИ ТА МАСОВІ ЗАХОДИ

Протягом 2010 р. Синодальний інформаційнопросвітницький відділ плідно співпрацював з іншими Синодальними відділами УПЦ та Духовнопросвітницьким центром СвятоВоскресенського кафедрального собору щодо проведення масових заходів та просвітницьких проектів.

У рамках цієї співпраці відбулися:

—Водохреща (у співпраці з духовенством Києва). У 2010 р. вдруге на Оболонській набережній в Києві Блаженніший Митрополит Володимир звершив Велике освячення води на Дніпрі.
—Масляна (у співпраці з духовенством Києва). У 2010 р. святкування Масляної тривало протягом тижня. Почалося воно на території Іонинського монастиря, перейшло до місця будівництва кафедрального собору, а завершилося народним гулянням на площі перед древнім Іллінським храмом на Подолі.
—ІІ Пасхальна хорова асамблея (спільний проект з Національною музичною академією України ім. П.Чайковського та Синодальним відділом “Церква і культура”). У 2010 р. цей культурнопросвітницький форум вийшов на якісно новий рівень і відбувся під знаком 170річчя від дня народження П. І. Чайковського та 110ї річниці І. С.Козловського. Цього року у яскравому полотні Пасхальної асамблеї поєдналися хоровий спів, оркестрова музика та живопис, який було представлено у холі концертного залу Національної музичної академії під час відкриття заходів.
14 днів, 32 колективи, 26 концертів. “Родзинки” цьогорічних виступів: регіональні традиції святкування Великодня (різномаїття святкування в Україні, Росії та Білорусі); прем’єра циклу “Похвала Печерським святим”, створеного сучасними композиторами; виступ хорів КиєвоПечерської і Почаївської Лавр; духовна спадщина П. І. Чайковського; відвідання хоровими колективами Будинків ветеранів з концертами; Пасхальний передзвін дзвіниць Успенської КиєвоПечерської Лаври, майбутнього кафедрального собору на честь Воскресіння Христового та Софії Київської (ансамбль “Київські дзвонарі”).
—75 ліття Предстоятеля УПЦ. У рамках святкування ювілею Блаженнішого Митрополита Володимира Синодальним відділом було проведено фотовиставку “Предстоятель” (у Софії Київській, Лівадійському палаці у Криму, у галереї “Соборна”); фотовиставку “З Предстоятелем по Святій землі”; виставку вишитих картин народної художниці Н.Гончарук “Храми Поділля”; виставку дитячих малюнків Чернігівщини “Малюнок Предстоятелю” (спільно з інформаційнопросвітницьким відділом Чернігівської єпархії). Вулиці столиці були прикрашені білбордами та сітілайтами до ювілею.
—Духовнопросвітницький центр Української Православної Церкви (галерея “Соборна”). Не очікуючи завершення будівництва ДПЦ УПЦ у галереї “Соборна” на місці будівництва кафедрального собору вже зараз проводяться культурні, просвітницькі та благодійні заходи. Активну участь у цьому бере Синодальний інформаційнопросвітницький відділ УПЦ.

У 2010 році до 65ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні спільно з Всеукраїнським благодійним фондом “Дорога майбутнього” було проведено ряд просвітницьких заходів під гаслом “Перемога. Заради майбутніх поколінь”. У галереї відбулися зустрічі ветеранів Великої Вітчизняної війни з дітьми — вихованцями інтернатів Київської області, школярами, курсантами Київського військового ліцею імені Івана Богуна. В галереї була розгорнута документальна фотовиставка “Війна очима солдата” і персональна виставка “Джерело духовності” 95річного ветерана війни художника Володимира Яценка.
У 2010 році у приміщенні галереї “Соборна” розпочав свою діяльність богословський клуб “Софія”, клуб знаменного співу, майстеркласи з витинанки, розпису та інших народних мистецтв. Відбувся конкурс декоративноприкладного мистецтва “Золоті руки майстрів”, що зібрав майстрів бісероплетіння, вишивки та в’язання з України, Росії, Ізраїлю, Білорусі та Молдови.

Протягом року в галереї відбувалися концерти Клубу православної пісні і творчості, свої пісніпроповіді представив прот. Роман Барановський (духівник Сестринства милосердя на честь святої преподобномучениці Єлисавети), свій новий альбом презентував музичний керівник ансамблю “Золоті куполи Києва” Володимир Шинкарук.

До дня пам’яті святої преподобномучениці великої княгині Єлисавети в галереї відбулась прем’єра благодійної вистави “Цветы для Елисаветы”.

Працівники Духовнопросвітницького центру брали активну участь в організації і проведенні Всеукраїнського благодійного фестивалюконкурсу “Канікули в Лаврі” та традиційної акції “Дітвора в Лаврі”, учасниками якої є учні шкілінтернатів для дітейсиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. На фестивалі було представлено спектакль Київської студії “Міраж” (при 221й загальноосвітній школі м. Києва) “Поїзд їде на схід”, який був обраний, щоб презентувати Україну на Міжнародній виставці в Москві “Православна Русь”, що проходила під гаслом “Народипереможці разом в історії, разом у майбутньому”. На цій виставці експозиція, що презентувала УПЦ, була організована Синодальним інформаційнопросвітницьким відділом.

—“Духовність у сучасному мистецтві” (спільний проект з Синодальним відділом “Церква і культура” та міжнародним Артцентром “Меценат”).

Розпочатий у минулому році проект проводив виставки і акції протягом усього 2010 року і знайшов постійне виставкове місце і нового партнера — галерею “Печерська” (культурологічний центр Українського товариства охорони пам’яток історії та культури), що розташована на території Святої Успенської КиєвоПечерської Лаври. Першу експозицію проекту відкриває виставка картин заслуженого діяча мистецтв України Юрія Нагулка, яка має назву “Тихе сяйво”. У 2010 році роботи художників, учасників проекту “Духовність у сучасному мистецтві”, виставлялися в Національній музичній академії під час проведення Пасхальної хорової асамблеї, в Національній опері під час урочистостей з нагоди 75річчя Блаженнішого Митрополита Володимира та у Полтавському художньому музеї.

—Благодійний Різдвяний ярмарок “Три мішечки. Від Миколая до Різдва”. У 2010 році вперше Синодальний інформаційнопросвітницький відділ спільно з Київською міською державною адміністрацією та Благодійним фондом “Дорога майбутнього” проводить з 16 грудня до 9 січня на центральній площі столиці Майдані Незалежності благодійний Різдвяний ярмарок, головною метою якого є відродження традицій доброчинності та святкування Різдва Христового. На урочистому відкритті 17 грудня були присутні Президент України Віктор Федорович Янукович та глава КМДА Олександр Павлович Попов. У день пам’яті святителя Миколая 19 грудня за підтримки Міністерства культури України на Майдані відбулася велика святкова програма. В ці дні проходить збір коштів для адресної допомоги 8 дитячим будинкам сімейного типу, іграшок для дитячих будинків та проводяться інші доброчинні акції. На 6 січня заплановано фестиваль куті та засвічення над головною площею столиці Різдвяної зірки, що у прямому ефірі зможуть побачити мільйони українців. 7—9 січня на Майдані буде проходити фестиваль вертепів і парад ангелів. Благодійний Різдвяний ярмарок має стати щорічним і Синодальний відділ готовий до співпраці з єпархіями щодо проведення наступного року подібних акцій на центральних площах єпархіальних кафедральних міст.

ПЛАНИ І ПЕРСПЕКТИВИ

Синодальний інформаційнопросвітницький відділ УПЦ вдячний усім Синодальним відділам та єпархіям УПЦ за плідну співпрацю протягом 2010 року і сподівається на розширення співробітництва у майбутньому.

У 2011 році заплановано широкомасштабну інформаційну кампанію зі збору пожертв на будівництво кафедрального собору на честь Воскресіння Христового та Духовнопросвітницького центру УПЦ; мають відбутися чергові Фестивалі ЗМІ православних, Пасхальна хорова асамблея, благодійні Пасхальний та Різдвяний ярмарки; продовжать свою роботу існуючі та будуть створені нові інформаційнопросвітницькі проекти Української Православної Церкви.